Postup montáže dverí

Montáž plastových dveríMontáž plastových dverí

S pojmom montáž plastových dverí sa najčastejšie stretávame v súvislosti s vchodovými dvermi. Vchodové dvere sú akousi vstupnou bránou do nášho príbytku, preto by sme ich osadeniu mali venovať patričnú pozornosť.

Montáž plastových vstupných dverí do domu sa trochu líši od inštalácie iných typov dverí. Je to skôr práca pre odborníka, no v prípade, že si na to trúfneme sami, bude potrebné dodržiavať určité zásady a technologické postupy. Dvere bude potrebné zladiť vo všetkých rovinách, zafixovať, pripevniť, zavesiť, nastaviť rýchlosť uzatváracieho systému a podobne.

Hľadáte firmu na dovoz či montáž plastových dverí? Hľadajte v katalógu stavebných firiem vo vašom okolí v sekcii Dvere. Zo stránok môžete rovno zadať viacerým vybratým firmám firmám dopyt na stavebné práce.
 

Aké postupy zahŕňa montáž plastových dverí?

 1. Výrobca dodáva plastové dvere zabalené v ochrannej fólií. Je nutné po vybalení výrobok skontrolovať. Dverné krídlo sa vysadí z rámu a odloží na bezpečné miesto, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
 2. Zárubňa sa osadí do montážneho otvoru a vzápätí na to by sa mala osadiť podlahová lišta.
 3. Samotná podlaha musí byť pripravená na montáž dverí (napríklad vysekaním drážok sekáčom.
 4. Dverovú zárubňu je nutné odsadiť presne do vodorovnej a zvislej roviny pomocou vodováhy
 5. Do pántov zafixovanej zárubne je potrebné opatrne osadiť krídlo dverí. Dôsledná kontrola medzery medzi dverami a hotovou podlahou predchádza finálnemu zafixovaniu zárubne pomocou klinov z oboch strán.
 6. Dôležitým bodom montáže plastových dverí je tiež presné vyznačenie otvorov pre kotvy. Výrobcovia odporúčajú osadenie na dvanástich bodoch. Vo vyznačených bodoch ukotvenia je nutné vyvŕtať diery.
 7. Dverová zárubňa sa pripevní pomocou skrutiek a hmoždiniek. Začína sa na strane, kde sú umiestnené závesy.
 8. Krídlo sa opäť nasadí do rámu dverí a nasleduje kontrola presného lícovania a funkčnosti mechaniky.
 9. Priestor medzi zárubňou a múrom sa vypĺňa montážnou penou. Zárubňu je potrebné zafixovať najmenej v troch bodoch rozperami, aby sa nedeformovala.
 10. Finálnou časťou montáže plastových dverí je namontovanie vložky zámku a kľučiek.
   

Na čo nesmieme zabudnúť pri montáži plastových dverí?

 1. Nesnažme sa vyrobiť prah pod dvere sami. Výrobcovia štandardne ponúkajú plastové dvere osadené v ráme aj s prahom.
 2. Zárubňu na strane zámku pripevňujeme pomocou skrutiek a hmoždiniek až po odskúšaní funkčnosti krídla dverí.
 3. Akékoľvek nepresnosti a závady pri montáži plastových dverí musíme konzultovať s výrobcom. Nesnažíme sa prispôsobovať závesy dverí, vertikálnu svorku a podobne, ak to výrobca vyslovene nepovoľuje a postup týchto nastavení nie je obsiahnutý v montážnom návode.
 4. Skrutky rámu dverí uťahujeme opatrne, aby nedošlo k jeho deformácií.
 5. Počas montáže plastových dverí pamätáme na dôslednú kontrolu lícovania, medzery medzi krídlom dverí a podlahou a osadenia vo vodorovnej a zvislej rovine.

Možno vás zaujme i článok Posuvné dvere - všetko smie byť inak

Foto: stroy-work.ru
(i.n.)